agaçkakan

Ağaçkakan Özellikleri (Özet)

Ağaçkakan, bir kuş türü ait olup 11 yıla kadar yaşarlar ve 600 gram ağırlığa kadar çıkabilirler. Ağaçkakanların maksimum hızları ise 24 km/saat.

Ağaçkakan türü Kuşlar
Ağaçkakanları ne yer Tohumlar, Meyve, Böcekler (hepçil)
Ağaçkakanları kaç yıl yaşar 6 yıl – 11 yıl
Ağaçkakanları kaç kilo 7 gram – 600 gram
Ağaçkakanlarının boyu 8 cm – 58 cm
Ağaçkakanlarının hızı 24 km / saat
Ağaçkakanları nerede yaşar Yoğun orman ve ağaçlık alanlar
Ağaçkakan Neslinin Tükenme Olasılığı Soyun Tükenme Tehlikesi Endişe Var (least concern)

Ağaçkakanların Yaşamları

Ağaçkakan (İngilizcesi Woodpecker), Dünyada ormanlarda ve ormanlık alanlarda yaşayan yaklaşık 200 ağaçkakan türü vardır. Ağaçkakanlar, kutup bölgeleri, Avustralya ve Madagaskar hariç her kıtada bulunur. En küçük türü, sadece 8 cm boyutundaki Bar-breasted piculet’tir. Güneydoğu Asya’dan gelen Gri renkli ağaçkakan (Gray Slaty woodpecker), yaklaşık 60 cm boyutu ile dünyadaki en büyük türdür.

ağaçkakan tarafından ağaçta delinen delikler

Ağaçkakanın ağaçlarda delik açmak için kullandığı kendine özgü uzun bir gagası vardır. Ağaçkakanlar bunu kabuğun altında yaşayan kurtları kazmak için yapar. Ağaçkakanlar saniyede ortalama 20 vuruşa kadar gagalayabilir! Ağaçkakanın beynini yastıklamaya yardımcı olan hava cepleri nedeniyle baş ağrısına yakalanmadan çok fazla gagalama yapabilir ve başını çok hızlı hareket ettirebilir.

Ağaçkakan kafası

Beslenmesi

Ağaçkakanlar hepçil kuşlardır ve bitki ve hayvanların (çoğunlukla böcekler) bir karışımıyla beslenirler. Ağaçkakanlar tohumları, meyveleri, kabuklu yemişleri ve böcekleri yer.

Ağaçkakan meyve yiyor

Ağaçkakan Avcıları

Genel olarak küçük boyutlarından dolayı ağaçkakanların doğal ortamlarında sadece ağaçkakanın kendisini değil, aynı zamanda ağaçkakan yumurtalarını da avlayan çok sayıda yırtıcı vardır. Ağaçkakanın ana avcıları arasında vahşi kediler, tilkiler, sıçanlar, yılanlar ve yırtıcı kuşlar bulunur.

Yaşam Alanları

Ağaçkakan kaktüste yuva yapıyor

Çoğu tür, orman ve ormanlık alanlarda yaşar. Garip bir şekilde olmasına rağmen çöl gibi alanlarda ve hiç ağaçların olmadığı yamaçlarda yaşayan birkaç tür vardır. Bu birkaç tür hâlâ benzer şekilde davranır ve kayalarda ve kaktüsler gibi bitkilerde deliklere yuva yapar. Dünyadaki 200 türün çoğu günümüzde tehdit altındaki veya nesli tükenmekte olan hayvanlar olduğu düşünülmektedir. Bunun başlıca nedeni ise dünya çapında kitle üzerinde meydana gelen ormansızlaşmadır. Yani ağaçkakanların evlerini kaybediyorlar.

Anatomisi

Ağaçkakanların genellikle oldukça parlak renkli tüyleri (tam renkleri ağaçkakanların türlerine bağlı olmasına rağmen) vardır. Yeşil, kahverengi, beyaz, kırmızı ve gri olan ağaçkakanın parlak renkli tüyleri, ağaçkakanın çevresindeki ormana daha etkili bir şekilde kamufle edilmesine yardımcı olur.

Üreme

Ağaçkakan ve yavruları

Ağaçkakanlar, yuvalarını ağaçlarda yapar ve deliği kendileri kazar. Dişi ağaçkakanlar, sadece birkaç haftalık bir kuluçka döneminden sonra yumurtadan çıkan 3 ila 5 yumurta bırakır. Ağaçkakanların yavruları genellikle bir aylıkken yuvadan çıkarlar. Hem dişi ağaçkakan hem de erkek ağaçkakan, gençleri aktif olarak besler ve kaldırır, kuluçkaya yatar ve yuva için delik açar.

Ağaçkakan Genel Özellikleri

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Kuşlar
(Aves)
Takım
(Order)
Ağaçkakansılar
(Piciformes)
Aile
(Family)
Ağaçkakangiller
(Picidae)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here