Bıldırcın yuvasında

Bıldırcın Özellikleri (Özet)

Bıldırcın, bir kuş türü ait olup 5 yıla kadar yaşarlar ve 140 gram ağırlığa kadar çıkabilirler. Bıldırcınların maksimum hızları ise 24 km/saat.

Bıldırcın türü Kuşlar
Bıldırcınlar ne yer Tohumlar, Çiçekler, Böcekler (hepçil)
Bıldırcınlar kaç yıl yaşar 3 yıl – 5 yıl
Bıldırcınlar kaç kilo 70 gram – 140 gram
Bıldırcınların boyu 11 cm – 20 cm
Bıldırcınların hızı 24 km / saat
Bıldırcınlar nerede yaşar Orman ve ağaçlık alanlar
Bıldırcın Neslinin Tükenme Olasılığı Soyun Tükenme Tehlikesi Endişe Var (least concern)

Bıldırcınların Yaşamları

Bıldırcın (İngilizcesi Quail), dünyadaki ormanlık ve ağaçlık alanlarda yaşayan küçük bir kuştur. 15’ten fazla farklı bıldırcın türü olduğu düşünülmektedir. Her bir tür, dünyanın farklı bölgelerinde bulunur ve çevrelerine adapte oldukları için birbirlerinden biraz farklı görünüme sahip olabilirler. Bıldırcınlar, çok küçük boyutlu bir kuş olmasına rağmen sülünlerle aynı kuş ailesine aittir. Yaklaşık 10 cm boyunda olan Japon bıldırcınından 25 cm boyuna kadar büyüyebilen dağ bıldırcınlarına kadar farklı boyutlarda olabilirler.

Bıldırcın geziniyor

Bıldırcınlar genellikle yalnız kuşlardır ve zamanlarının çoğunu kendi başlarına ya da başka bir bıldırcınla (eşleriyle) geçirirler. Çiftleşme mevsimi boyunca aile grupları 100 bıldırcından oluşan gruplar görmek mümkündür. Bıldırcınlar göç etmezler ve bu nedenle yaşamlarını aynı bölgede geçirirler.

Yumurtası

Bıldırcın yumurtaları

Dünyanın bazı bölgelerinde bıldırcınlar, içerdikleri az miktarda et ve parlak renkli yumurtaları için avlanırlar ya da yakalanırlar. Bu küçük renkli yumurtalar dünyanın bazı bölgelerinde bir nezaketlik göstergesi olarak görülür ve sıklıkla lüks restoranlarda menülerde bulunabilir.

Üreme

Bıldırcın yavruları

Bıldırcınlar 2 aylık olduklarında çiftleşebilirler. Tarım arazileri gibi daha açık alanlarda üreme ve yumurtalarını yuvalara koyma eğilimindedir. Bıldırcınların kuluçkadaki yumurta sayıları bıldırcın türüne bağlı olarak 1 ila 12 yumurta arasında değişebilir ve yumurtadan çıkan civcivler 1 aydan daha kısa sürede yumurtalarından çıkar.

Bıldırcın dinleniyor

Beslenme

Bıldırcınlar her yerde yaşayan hayvanlar olmasına rağmen öncelikle tohum, buğday, arpa, çiçek ve meyve yiyen vejetaryen diyete sahip olma eğilimindedirler, ancak solucan ve çekirge gibi böcekleri de yerler. Bıldırcın diyetinin yaklaşık %95’inin bitki maddesinden oluştuğu düşünülmektedir.

Japon Bıldırcını

Bıldırcın Avcıları

Bıldırcınlar, esas olarak küçük boyutu nedeniyle birçok doğal yırtıcıya sahiptir. Yılanlar, rakunlar, tilkiler, sincaplar, çakallar, vaşaklar, kokarcalar, köpekler, kediler, şahinler, baykuşlar, sıçanlar, gelincikler ya bıldırcının kendisini ya da savunmasız yumurtaları avladığı bilinmektedir. İnsanlarda bıldırcınlar için avcı konumundadırlar.

Dağ Bıldırcını

Bıldırcın Genel Özellikleri

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Kuşlar
(Aves)
Takım
(Order)
Tavuksular
(Galliformes)
Aile
(Family)
Sülüngiller
(Phasianidae)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here