cennet kuşu

Cennet Kuşu Özellikleri (Özet)

Cennet Kuşu, bir kuş türü olup 8 yıla kadar yaşarlar ve 430 gram ağırlığa kadar çıkabilirler. Cennet Kuşlarının boyları 110 cm, kanat açılıkları ise 120 cm uzunluğuna kadar çıkabilir.

Cennet Kuşu türü Kuşlar
Cennet Kuşları ne yer Böcekler, Meyve, Tohumlar, Çilek (hepçil)
Cennet Kuşları kaç yıl yaşar 5 yıl – 8 yıl
Cennet Kuşları kaç kilo 50 gram – 430 gram
Cennet Kuşlarının boyu 15 cm – 110 cm
Cennet Kuşları nerede yaşar Tropikal ormanlardaki ağaçların tepelerinde
Cennet Kuşu Neslinin Tükenme Olasılığı Soyun Tükenme Tehlikesi Endişe Var (least concern)

Cennet Kuşlarının Yaşamları

Cennet Kuşu (İngilizcesi Birds Of Paradise), güneydoğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarında, özellikle Endonezya, Papua Yeni Gine ve doğu Avustralya’nın bazı bölgelerinde bulunan bir tür kuştur. Cennet Kuşları en çok, erkek cennet kuşlarında bulunan ve çevredeki dişi cennet kuşlarının dikkatini çekmek için kullandıkları güzel tüy dizileri ile bilinir.

renkli tüylü cennet kuşu

Birçok kuş türünde olduğu gibi, dişi cennet kuşları erkeklere kıyasla donuk görünürler ve genellikle daha küçüktürler, açık kahverengi tüyleri vardır ve bülbül ile benzer bir görünüme sahiptirler. Boyutları 15 cm’den bir metreye kadar olan yaklaşık 50 farklı cennet kuşu türü vardır. Cennet kuşlarının türlerinin çoğu son derece nadirdir ve sadece belirli habitatlarda ve belirli yerlerde bulunur. Cennet kuşları, David Attenborough’un Papua Yeni Gine’ye yaptığı bir yolculuk sırasında inanılmaz kuşların görüntüleri ile dünyayı hayrete düşürdüğü 1996 yılına kadar batı dünyası tarafından bilinmiyordu.

dalda duran bir cennet kuşu

Birçok cennet kuşları, meyve, küçük böcek ve belirli örümcek türleri ile beslenirler. Cennet kuşlarının dünyadaki en dramatik ve çekici kuşlar olduğu bilinmektedir. Erkek cennet kuşlarının parlak renkli tüyleri, kırmızıdan sarıya ve yeşile kadar değişen renkler içerir ve eşsiz dans hareketleriyle birlikte, erkek cennet kuşları orman zeminde gerçekten öne çıkar.

Cennet kuşlarının güzel ve parlak renkleri bu kuşları, cennet kuşlarının parlak renkli tüylerini kıyafetler ve kostümler oluşturmak için kullanan avcılar ve kabileler için son derece değerli bir hedef haline getirdi. Bu uygulama ve gelenek, cennet kuşları için muazzam nüfus düşüşlerine sebep oldu. Bazı türler diğerlerinden daha kötü durumda.

cennet kuşu çöpleri karıştırıyor

Üreme

Cennet kuşları yalnız yaşayan kuşlardır ve sadece çiftleşmek için bir araya gelirler. Erkek cennet kuşu, parlak tüylerini ve mükemmel dans hareketleri kullanarak dişi bir cennet kuşunun dikkatini çeker. Dişi cennet kuşu yumurtalarını bir yuvaya bırakır. Diğer birçok kuş türünün aksine, cennet kuşları zemin seviyesinde, ağaçlarda veya yoğun yapraklarda yuva yapabilirler.

dişi için dans eden erkek cennet kuşu

Cennet kuşları civcivleri genellikle 20 gün içinde yumurtadan çıkarlar. Ancak kuluçka dönemi türler arasında farklılık gösterir. Cennet kuşları yavruları genellikle tüysüz olarak doğarlar, ancak bazı türler birkaç tane doğarlar. Yeni doğan cennet kuşları, yürüyemez veya ayakta duramaz ve yiyecek bulmak için anne cennet kuşuna güvenirler. Cennet kuşları civcivleri genellikle bir aylık olduklarında bağımsızdır.

Cennet Kuşu Avcıları

Yetişkin cennet kuşlarının vahşi doğada çok az doğal yırtıcıları vardır. Ancak daha savunmasız halde bulunan cennet kuşları, büyük avcı kuşlar ve garip yılanlar tarafından avlanırlar. Cennet kuşlarının ana yırtıcısı, aynı yaşam alanlarında yaşayan insanlardır. Cennet kuşları da ormansızlaşma ve habitat kaybı nedeniyle sürekli tehdit altındadır.

cennet kuşu

Cennet Kuşlarının Genel Özellikleri

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Kuşlar
(Aves)
Takım
(Order)
Ötücü kuşlar
(Passeriformes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here