suda duran flamingo

Flamingo Özellikleri (Özet)

Flamingo, bir kuş türü olup 30 yıla kadar yaşarlar ve 4 kg ağırlığa kadar çıkabilirler. Flamingoların maksimum hızları ise 50 km/saat.

Flamingo türü Kuş
Flamingolar ne yer Yosun, Balık, Böcekler (hepçil)
Flamingolar kaç yıl yaşar 15 yıl – 30 yıl
Flamingolar kaç kilo 2 kg – 4 kg
Flamingoların boyu 1 metre – 1.5 metre
Flamingoların hızı 50 km / saat
Flamingolar nerede yaşar Büyük göller
Flamingo Neslinin Tükenme Olasılığı Soyun Tükenme Tehlikesi Endişe Var (least concern)

Flamingo Kelime Anlamı Nedir?

Flamingo kelimesinin Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre şu anlam/anlamları vardır.

Leyleksilerden, tüyleri beyaz, pembe, kanatlarının ucu kara, eti yenir bir kuş, Flaman kuşu (Phoenicopterus ruber).

Flamingoların Yaşamları

tüylerini temizleyen flamingo

Flamingo (İngilizcesi Flamingo), Güney Amerika ve Afrika’da bulunan büyük renkli bir kuştur. Güney Avrupa ve Batı Asya’nın sıcak bölgelerinde de bulunur. Yaklaşık 200 kuş sürüsü halinde yaşarlar ve nehir ve göllerdeki balıklarla beslenir. Genellikle yaklaşık 30 yıldan fazla yaşarlar ancak bazı flamingolar 50 yıl dahi yaşar. Bu kuş türlerinin çoğu pembemsi ve turuncu renktedir. Ancak bazıları beyaz, siyah veya mavi olabilir.

beslenen flamingolar

Genellikle gölün kıyısında tek bacak üzerinde dururken görülür.Aslında tek ayak üstünde olduğunda uyuyor ama garip olan flamingoların sadece yarısının uykuda olması. Yani bacağını içeren kısım hala aktif durumda. Daha sonra ise geriye kayar. Böylece kalan taraf biraz dinlenebilir ve uyuyan taraf tekrar aktif hale gelir.

tek ayak üzerinde duran flamingo

Dünyada 6 farklı flamingo türü bulunmaktadır. Farklı türleri ise Afrika, Güney Avrupa ve Güney Asya’da bulunurlar ve daha büyük flamingolardır. Afrika ve Kuzey Hindistan’da bulunurlar. Şili flamingoları, Güney Amerika’da bulunan büyük bir türlerdir. James’s flamingoları Peru, Şili, Bolivya ve Arjantin’deki And Dağları’nda bulunan küçük ve narin bir bir türdür.

Amerikan flamingosu

Andean flamingoları James’s flamingoları ile yakından ilgilidir ve Peru, Şili, Bolivya ve Arjantin’deki And Dağları’nda da bulunur. Amerikan flamingoları Karayip adalarında ve Galapagos adalarında bulunan büyük bir türdür.

flamingo sürüsü

Flamingolar karidesi sudan süzmek için büyük, garip şekilli gagalarını kullanır. Sudaki çamuru ve yiyecekleri ayırmak için garip bir şekilde ters çevrilmiş gagasını kullanır. Flamingoların ağzı, suyun süzülmesine yardımcı olan lamel adı verilen küçük tüylerle kaplıdır ve flamingoda ayrıca suyun gıdadan süzülmesine yardımcı olmak için kullandığı sert bir dil bulunur.

Üreme

flamingo yuvası ve yavrusu

Flamingoların yılda sadece bir kez yuva yapmasına rağmen flamingo kolonilerinin yılın herhangi bir zamanında üremediği bilinmektedir. Bir flamingo, 3 ila 6 yaşları arasındayken (yani flamingoların üreyebileceği yaş aralığı) cinsel olgunluğa ulaşır. Flamingolar yuvalarını çamur, taş ve tüylerden oluştururlar ve yumurtalarını bırakmadan yaklaşık 6 hafta önce yaparlar. Flamingolar 30 günlük kuluçka süresinden sonra tek bir yumurta yumurtlarlar. Hem anne hem de baba flamingonun, yavruyu büyütmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Avcıları

Flamingoların vahşi yaşamda nispeten az sayıda yırtıcı hayvan vardır. Ancak bu flamingoların yaşadığı bölgeye bağlıdır. İnsanlar, vahşi köpekler, timsahlar ve kartalların bu avcılardan birkaçıdır.

suda duran flamingo

Flamingoların Genel Özellikleri

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Kuşlar
(Aves)
Takım
(Order)
Flamingolar
(Phoenicopteriformes)
Aile
(Family)
Flamingo
(Phoenicopteridae)
Cins
(Genus)
Büyük flamingo
(Phoenicopterus)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here