Sibirya kaplanı
Sibirya kaplanı

Kaplan Özellikleri (Özet)

Kaplan, bir memeli türü olup 25 yıla kadar yaşarlar ve 300 kg ağırlığa kadar çıkabilirler. Kaplanların maksimum hızları ise 96 km/saat.

Kaplan türü Memeli
Kaplanlar ne yer Geyik, sığır, yaban domuzu (etçil)
Kaplanlar kaç yıl yaşar 18 yıl – 25 yıl
Kaplanlar kaç kilo 267 kg – 300 kg
Kaplanların boyu 2.8 metre – 3.3 metre
Kaplanların hızı 96 km / saat
Kaplanlar nerede yaşar Yoğun tropikal ormanlarda
Kaplan Neslinin Tükenme Olasılığı Soyu Tükenmekte

Kaplan Yaşamları

Kaplan (İngilizcesi Tiger), yaklaşık 2.5 metreye kadar büyüklüğe ulaşan dünyadaki en büyük kedidir. Bütün büyük kedilerin en güçlüsüdür ve doğu ve güney Asya’nın yerli hayvanıdır. Kaplanın sınırları içerisinde yaşayan birçok insandan korkulmaktadır.

Sumatra Kaplanı ve Çinhindi kaplanları
Sumatra Kaplanı ve Çinhindi kaplanları

Bengal kaplanı, Çinhindi kaplanı, Malayan kaplanı, Sumatra kaplanı, Sibirya kaplanı ve Güney Çin kaplanı olmak üzere altı farklı kaplan türü vardır. Beyaz kaplan aslında bir Bengal kaplanıdır ve bu nedenle bir alt tür değildir.

Kaplanlarda Beslenme

kaplan geyik avlıyor

Kaplanlar ortalama 300 kg civarındadır ve vücudunu (ve kuyruğunu) kabaca 4 metreye kadar gerebilir. Yılan, yaban domuzu, bufalo, timsah, geyik, leopar ve deve avlayan kaplanlar sessiz, takip eden yaklaşımları ve güçlü bedenleri nedeniyle avlarını yakalamakta çok etkilidirler. Saatte 90 km’ye varan hızlara ulaşabilirler. Kaplanlar, gergedanlar ve fillerle çatıştığı bilinmektedir ancak genellikle kaplanlar kazanmaktadır.

Kaplan Anatomisi

Kaplanlar genellikle siyah çizgili turuncu renktedir ancak beyaz ve kum renkli işaretli kaplanlar da yaygındır. Beyaz kaplan, parlak beyaz kürkü ve siyah çizgileri olan nadir bir türdür. Bu kaplanlar, anne kaplanın rahminde olduğunda genetik bir mutasyondan meydana gelir. Bu beyaz kaplanların beyaz yavru üreteceği kesin değildir. Çünkü birçok beyaz kaplanın turuncu yavru ürettiği bilinmektedir.

Bengal Kaplanı ve Beyaz Kaplanlar
Bengal Kaplanı ve Beyaz Kaplanlar

Bugün kaplan türü, Asya ormanlarında dolaşan ancak sadece bir avuç dolusu kalmış nesli tükenmekte olan bir türdür. Özellikle aşırı güçleri ve etkin bir şekilde koşma, yüzme, zıplama ve ağaçlara tırmanma yeteneklerinden dolayı çevresinde hâlâ tamamen baskın bir avcıdır.

Kaplanların Yaşam Alanları (Habitat)

Kaplanlar, Sibirya’dan Orta ve Güneydoğu Asya’da açık meralar ve tropikal mangrov bataklıklarına kadar uzanan ve bölgesiyle oldukça uyumlu bir hayvanlardır. Aynı zamanda aşırı derecede bölgesel ve genellikle yalnız bir hayvandır. Kaplanın büyüklüğü ve kaplanın yalnız kalmak istemesi nedeniyle kaplanın av taleplerini karşılayabilecek geniş yaşam alanlarına ihtiyaç duyar. Kaplan, yeryüzünün daha yoğun nüfuslu yerlerinden bazılarına özgü bir hayvandır. Dolayısıyla bu, kaplanlar ve insanlar arasında ciddi çatışmalar olduğu anlamına geliyor.

Güney Çin Kaplanı ve Malay Kaplanı
Güney Çin Kaplanı ve Malay Kaplanı

Kaplanlarda Üreme

Kaplanlar genellikle Kasım ayından Nisan ayına kadar çiftleşir ve 3 aydan uzun bir gebelik döneminden sonra dişi kaplan 2 ya da 3 yavru doğurur. Kaplan yavruları ilk doğduğunda kör ve son derece savunmasızdırlar. Bu yavrular yaklaşık 18 aylıkken, kendisi için avlanabiliyorlar. Yavruların hızla büyüdükleri bilinmektedir ve her gün 100 gram ağırlık alabilirler.

anne kaplan ve yavru kaplan

Yavru kaplanlar, genellikle 2 ila 3 yaşları arasında anneleriyle kalırlar ve daha sonra yalnızlık dolu bir yaşam sürecek şekilde ormana girebilecek kadar büyük ve güçlü bir hale gelirler.

Kaplan Genel Özellikleri

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Memeliler
(Mammalia)
Takım
(Order)
Etçiller
(Carnivora)
Aile
(Family)
Kedigiller
(Felidae)
Cins
(Genus)
Panthera
(Panthera)

Kaplan Diğer Özellikleri

Özellik İngilizcesi Bilgi
Bilimsel Adı Scientific Name Panthera Tigris
Türü Type Memeli
Beslenme Şekli Diet Etobur (etçil)
Ebatları Size 2.8 metre – 3.3 metre
Ağırlıkları Weight 267 kg – 300 kg
En Yüksek Hızları Top Speed 96 km / saat
Ömürleri Lifespan 18 yıl – 25 yıl
Yaşam Tarzları Lifestyle Yalnız
Renkleri Colors Turuncu, siyah, beyaz
Deri Tipi Skin Type Kürklü
En Sevdiği Yiyecek Favourite Food Geyik
Yaşam Alanları Habitat Yoğun tropikal ormanlar
Ortalama Yavru Doğurma Sayısı Average Litter Size 3 adet
Ana Yiyecekleri Main Prey Geyik, sığır, yaban domuzu
Kaplan Avcıları Tiger Predators İnsan
Kaplanlara Özgü Özellikler Special Features Çizgili kürk ve güçlü bir vücut

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here