sıçan

Sıçan Özellikleri (Özet)

Sıçan, bir memeli türü ait olup 5 yıla kadar yaşarlar ve 900 gram ağırlığa kadar çıkabilirler. Sıçanların maksimum hızları ise 13 km/saat.

Sıçan türü Memeli
Sıçanlar ne yer Yumurta, Fındık, Patates, Mısır (hepçil)
Sıçanlar kaç yıl yaşar 2 yıl – 5 yıl
Sıçanlar kaç kilo 200 gram – 900 gram
Sıçanların boyu 20 cm – 50 cm
Sıçanların hızı 13 km / saat
Sıçanlar nerede yaşar insan yerleşimlerine yakın olan yer altında
Sıçan Neslinin Tükenme Olasılığı Soyun Tükenme Tehlikesi Endişe Var (least concern)

Sıçan Yaşamları

Sıçan (İngilizcesi Rat), dünya çapında en yaygın hayvanlardan birisidir. En yaygın iki sıçan türü vardır. Bunlar siyah sıçan ve kahverengi sıçandır. Her iki tür de dünyanın her yerinde bulunur. Sıçanlar genellikle küçük, karanlık yerlerde bulunurlar ve ülkeler arasında göç etmeden ve insan yolculuklarında kazara yolcu olmadan önce Asya’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Sıçanlar şimdi dünyanın en yaygın ve uyarlanabilir hayvanlarından biridir.

gri sıçan

Sıçanlar, yiyeceklerin bolluğu nedeniyle bulunduğu kentsel ve kırsal alanlarda zararlı olduğu kanıtlanmış küçük bir çöpçü memelidir. Sıçanların çiftliklerde daha küçük hayvanları öldürdüğü bilinmektedir. Sıçanlar ayrıca hastalığı yıkıcı bir etkiye taşıyabilir ve yayabilir. Ancak sıçanlar tarafından taşınan hastalıklar genellikle insanlara bulaşmaz. Bununla birlikte orta çağlarda, siyah veba Avrupa nüfusunun yaklaşık üçte ikisini sildi. Hastalık doğrudan sıçanlardan değil aslında sıçanlar ile taşınan pirelerden kaynaklı idi.

Sıçanlar ve fareler arasındaki en belirgin fark boyutlarıdır. Sıçanlar farelerden çok daha büyük olma eğilimindedir ve bu nedenle keşfedilen yeni kemirgen türlerinin sıçan mı yoksa fare mi olduğu kolayca sınıflandırılmaktadır.

sıçan kafası

Avcıları

Sıçanlar, doğada yılanlar, yaban kedileri ve yırtıcı kuşlar da dahil olmak üzere birçok farklı hayvan tarafından avlanırlar. Bazı kültürlerde sıçanlar, insanlar tarafından yiyecek olarak avlanırlar ve yenirler. Bandikut Faresi, Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde istikrarlı ve popüler bir gıda kaynağıdır. Ancak sıçanların yemesinin, diğer kültürlerde sosyal olarak kabul edilebilir olması nedeniyle başka yerlerde popüler olmadığı düşünülmektedir.

Evcil Hayvan Olarak Beslenir

Günümüzde, sıçanlar tüm dünyada evcil hayvan olarak tutulur ve 1800’lerden beri evcil hayvan olarak yetiştirildiği düşünülmektedir. Evcil hayvan fareleri insanlar için diğer ev hayvanları ile aynı sağlık risklerini taşır. Bu nedenle zararlı hastalıklar taşıdığı görülmez. Evcilleştirildiğinde, sıçanlar son derece cana yakın olabilir ve yiyecek almak için belirli eylemler yapmak gibi seçici görevleri yerine getirmeleri öğretilebilir.

laboratuvar sıçanı

Üreme

Sıçanlar hızlı yetiştiricilerdir. Sıçanlar, yaklaşık 5 haftalıkken bebek sahibi olmaya başlayabilir ve dişi sıçanlar, 22 günlük bir gebelik döneminden sonra 6 ila 10 bebek sıçanı olan yavruları doğurur. Sıçanlar 4 veya 5 yaşına kadar yaşayabilir. Dişi sıçanların yaklaşık 18 aylık olduktan sonra bebekleri olamaz.

Beslenme

Sıçanlar hepçildir ve tüm doğru besinleri almak için bitki ve hayvan maddelerinin bir karışımını yerler. Sıçanların, yeni nesil büyük boy sıçanlara yol verildiği için şehirlerdeki neredeyse her şeyi yedikleri bilinmektedir. Büyük sıçanlar ortalama sıçandan çok daha büyüktür ve çevrelerinde daha baskındır. Bu da küçük sıçan türlerinin sonuç olarak acı çekmeye meyilli olduğu anlamına gelir.

sıçan

Sıçan Genel Özellikleri

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Memeli
(Mammalia)
Takım
(Order)
Kemiriciler
(Rodentia)
Aile
(Family)
Sıçangiller
(Muridae)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here