Tavşan Özellikleri (Özet)

Tavşan, bir memeli türü olup 8 yıla kadar yaşarlar ve 3 kg ağırlığa kadar çıkabilirler. Tavşanların maksimum hızları ise 4 km/saat.

Tavşan türü Memeli
Tavşanlar ne yer Yonca, Ot, Çıtır sebzeler (otçul)
Tavşanlar kaç yıl yaşar 4 yıl – 8 yıl
Tavşanlar kaç kilo 0.5 kg – 3 kg
Tavşanların boyu 20 cm – 50 cm
Tavşanların hızı 4 km / saat
Tavşanlar nerede yaşar Orman çalılıkları, çayırlar ve ormanlık
Tavşan Neslinin Tükenme Olasılığı Soyun Tükenme Tehlikesi Endişe Var (least concern)

Tavşanların Yaşamları

Tavşan (İngilizcesi Rabbit), Avrupa, Güney Afrika, Sumatra ve Japonya’da doğal olarak bulunan küçük memelilerdir. Ayrıca tavşanların hayatta kalabilmesi için yeterli yiyecek ve suyun bulunduğu çöllerin daha yeşil kısımlarının yaşadığı Orta Doğu çöl bölgelerinde de bulunur.

etrafı izleyen bir tavşan

Çoğunlukla çimlerin üzerinde beslenen otçullardır ancak tavşanlar da fındık, meyve ve sebzeleri yerler. Tavşanlar, yiyecekleri depolamak ve yavrularını gizlemek için oyuklar kazarlar ve ayrıca bu oyuklarda yavrularını doğurup yetiştirirler.

Bugün tavşanlar, sakin ve sessiz doğası nedeniyle özellikle küçük çocuklu aileler için popüler bir evcil hayvandır. Doğanın çim biçme makineleridir ve gün boyu ot yiyebilirler. Aynı zamanda tavşanın dişlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu için yeterince ot yemelidirler. Tavşan dişleri sürekli büyür ve tavşanlar onları tutmak için bir şeyleri kemiremezse dişleri aşırı derecede uzar. Bu da ağrıya ve sıklıkla da tavşanın ölümüne neden olabilir.

Tavşanlar Ne Kadar Yaşarlar?

otlar arasında tavşan

Bir evcil hayvan olarak saklandığında yaklaşık 8 yaşına kadar yaşar ancak bir çok yabani tavşan kediler, köpekler ve insanlar dahil olmak üzere pek çok avcının avı olduğu için uzun süre yaşamaz. Tavşanlar ayrıca, tavşanın hızlı bir şekilde ölümle sonuçlanan tümörleri geliştirmesine neden olan bir hastalık olan Mikzomatozis hastalığına da eğilimlidir. Evcil tavşanlar, hastalığa karşı 6 ayda bir aşılanmalıdır. Bu, tavşan yakalaması durumunda hastalığın ölümcül olmasını önler.

Tavşanlar, çiftçiler ve bahçıvanlar tarafından yemyeşil bitki örtüsünü yıkıcı doğaları nedeniyle zararlı olarak görürler. Avustralya’da, Mikzomatozis virüsü kasıtlı olarak bitkileri yiyen çok sayıda tavşan için bir haşere kontrol biçimi olarak sunuldu.

Türleri

Günümüzde 50’den fazla farklı tavşan türü vardır ve evcil tavşanlarının seçici olarak yetiştirilmesi daha popüler hale geldikçe bu sayı artmaya devam etmektedir. Evcil tavşanların en küçük türleri, yaklaşık 2.2 kg ağırlığındaki mini türlerdir. Evcil tavşanların en büyük türü 5 kg ve 9 kg ve dünyanın en büyük tavşan türü olan Flaman dev tavşanıdır.

Üreme

anne tavşan ve yavru tavşanlar

Tavşanlar genellikle bereket veya yeniden doğuşun sembolü olarak kullanılır ve uzun zaman önce bahar ve Paskalya ile Paskalya Tavşanı olarak ilişkilendirilirler. Tavşanların ortalama gebelik süresi sadece bir aydan fazladır. Dişi tavşanın ortalama 6 yavru doğurur. Hızlı ve başarılı üremeleriyle bilinmektedir.

Tavşan Genel Özellikleri

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Memeliler
(Mammalia)
Takım
(Order)
Tavşanımsılar
(Lagomorpha)
Aile
(Family)
Tavşangiller
(Leporidae)
Cins
(Genus)
Oryctolagus
(Oryctolagus)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here