tavuklar doğada

Tavuk Özellikleri (Özet)

Tavuk, bir kuş türü olup 4 yıla kadar yaşarlar ve 3 kg ağırlığa kadar çıkabilirler. Tavukların maksimum hızları ise 10 km/s.

Tavuk türü Kuş
Tavuklar ne yer Tohum, meyve, böcek (hepçil)
Tavuklar kaç yıl yaşar 2 yıl – 4 yıl
Tavuklar kaç kilo 1 kg – 3 kg
Tavukların boyu 30 cm – 45 cm
Tavukların hızı 10 km / saat
Tavuklar nerede yaşar Açık ormanlık ve korunaklı otlaklar
Tavuk Neslinin Tükenme Olasılığı Soyun Tükenme Tehlikesi Endişe Var

Tavuk Yaşamları

beyaz tavuklar

Tavuk (İngilizcesi chicken), Hindistan’ın yağmur ormanlarında bulunan kırmızı orman tavuğu ve gri orman tavuğu kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Bugün, evcil tavuğun teninin sarı renginden dolayı gri orman tavuğu ile daha yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Benzer olmalarına rağmen, Hint orman tavuğu, yerli bir tavuğun yarısı kadardır.

Tavuğun 10.000 yıldan daha uzun bir süre önce evcilleştirildiği, Hintlilerin ve daha sonra Vietnamlıların et, tüy ve yumurta için tavuk yetiştirdiği düşünülüyordu. Tavukların evcilleştirilmesinin daha sonra hızla Asya’ya, Avrupa’ya ve Afrika’ya yayıldığı, tavuğun bugün en yaygın olarak kullanılan hayvan olduğu sonucuna varılmıştır.

Tavuk Uçamayan Bir Kuştur

Dünyadaki herhangi bir kuşun en yüksek nüfusu olan dünya çapında en az 25 milyar tavuk olduğu düşünülmektedir. Yaklaşık 40 cm boyuna ulaşır ve şaşırtıcı bir şekilde, uçmak söz konusu olduğunda çok başarılı olmayan kuş türlerinden biridir. Bir tavuğun kaydedilen en uzun uçuşu 13 saniye ve kaydedilen en uzun mesafe yaklaşık 92 metredir.

Tavukların Ömürleri

tavuk civcivleri ile geziyor

Erkek tavuklar horoz olarak adlandırılır. Bir dişi tavuğun küçük, kabarık sarı bebeklerine civciv denir. Tavuklar vahşi ortamlarda 4-5 yıl yaşayabilir ancak ticari olarak yetiştirilen birçok tavuk genellikle bir yaşını geçmez. Birçok tavuğun daha uzun süre yaşadığı ve kaydedilen en yaşlı tavuğun 16 yaşına kadar yaşadığı söylenir.

farklı tavuk türleri

Tavuklar her yerde yaşayan hayvanlardır. Bitki ve hayvansal karışımlar yerler. Tavuklar her ne kadar yeri eşeleyerek tohumlar, meyveler ve böcekler arayarak beslenseler de tavukların kertenkeleler ve hatta küçük fareler gibi daha büyük hayvanları yedikleri bilinmektedir.

Tavuğu Avlayan Avcılar

bir tilki civciv yiyor

Tilki, kedi, köpek, rakun, yılan ve hatta büyük fareler dahil birçok avcı için kolay bir av olan tavukların yumurtası aynı zamanda bu hayvanların birçoğu için çok popüler bir atıştırmalıktır. Daha büyük kuşlar ve gelincikler dahil diğer hayvanlar tarafından da çalınır.

Tavuk Endüstrisi

kafesteki tavuklar

Tavuklar etleri ve yumurtaları için insanlar tarafından tutulur. Hayvan yetiştiricileri, farklı amaçlar için farklı türleri tutma eğilimindedir ve et tavukları genellikle sadece 3 aylıkken kesilir. Bu nedenle tavuk tüketicileri, yedikleri tavukların mümkün olan en iyi mevcudiyete sahip olmalarını sağlaması çok önemlidir. Aynı durum, yumurtlayan tavuklar için de geçerlidir. Çünkü tipik bir ticari olanları bir yılda yaklaşık 300 yumurta yumurtlar. Bundan sonra, tavuklar daha az yumurta yumurtlamaya başlar ve genellikle hayvan yetiştiricileri tarafından kesilir.

Horoz Egemenliği

horoz

Tavuklar çok sosyal kuşlar ve diğer tavuklarla çevrili olduklarında en mutlu olan hayvanlardır. Bir tavuk sürüsü, herhangi bir sayıda olabilir. Ancak genellikle baskın erkek olan sadece bir horoz olabilir. Baskın horoz, kendisi için bir tehdit oluşturacak kadar büyüyen diğer yavru horozları sürülerinin dışına iter. Baskın erkek, genellikle izlediği tüm tavukların çiftleşme ortağıdır.

Dünya Mutfağında Tavuk Etinin Yeri

kızarmış tavuk eti

Tavuk eti, yemek için kendi özel yöntemlerine sahip sayısız kültürü ile dünyadaki en yaygın etlerden biridir. Örnek olarak İngiltere’nin en yaygın yemeği kızarmış tavuk, Çin’de ise genellikle ayakları da dahil olmak üzere çorbada tavuğun her bölümünü kullanılıyor.

Kafes Tavuğu ve Gezen Tavuk Farkı

Son birkaç yılda özellikle ticari olarak yetiştirilen tavukların refahı ile ilgili olarak, tavuklara odaklanan çok sayıda medya ilgisi olmuştur. Et tavuklarının zorla beslendiği ve yüzlerce başka tavuğun bulunduğu bir kulübe sık sık beslendikleri ve sık sık tavukların dolaşması için boş alan olmayan dünya çapında yoğun tarım yapılmaktadır. Yumurtlayan tavuklar küçük kafeslerde kapatılır ve artık eskisi kadar yumurta üretmediklerinde kesilirler.

ticari tavuklar

Yoğun olarak yetiştirilen tavukların yaşadığı koşullar tamamen iğrençtir. Bu nedenle tavuk severlerin, tavukların iyi bir yaşam kalitesine sahip olmalarını sağlamak için organik ya da serbest aralıktaki et ve yumurtalar için birkaç ekstra para harcamaları gerekir.

Tavuk Genel Özellikleri

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Kuş
(Aves)
Takım
(Order)
Tavuksular
(Galliformes)
Aile
(Family)
Sülüngiller
(Phasianidae)
Cins
(Genus)
Orman Tavuğu
(Gallus)

Tavuk Diğer Özellikleri

Özellik İngilizcesi Bilgi
Bilimsel Adı Scientific Name Gallus Gallus
Tür Type Kuş
Beslenme Şekli Diet Hepçil
Ebatları Size 30 cm – 45 cm
Kanat Açıklığı Wingspan 45 cm – 60 cm
Ağırlıkları Weight 1 kg – 3 kg
En Yüksek Hızları Top Speed 10 km / saat
Ömürleri Lifespan 2 yıl – 4 yıl
Yaşam Şekli Lifestyle Sürü
Renkleri Colors Kırmızı, siyah, kahverengi, beyaz, sarı, turuncu
Deri Tipi Skin Type Tüylü
En Sevdiği Yiyecek Favourite Food Tohum
Yaşam Alanları Habitat Açık ormanlık ve korunaklı otlaklar
Kuluçkada Ortalama Yumurta Sayısı Average Clutch Size 2 adet
Ana Yiyecekleri Main Prey Tohum, meyve, böcek
Tavuk Avcıları Predators İnsan, tilki, rakun
Ayırt Edici Özellikleri Distinctive Features Keskin, sivri gaga ve gıdaklama sesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here