tüylü mamut

Tüylü Mamut Özellikleri (Özet)

Tüylü Mamut, bir memeli türü olup 80 yıla kadar yaşarlar ve 8 ton ağırlığa kadar çıkabilirler. Tüylü Mamutların boyları ise4 metreye kadar çıkabilmekte idi.

Tüylü Mamut türü Memeli
Tüylü Mamutlar ne yer Çimenler (ot), dallar ve sazlıklar (otçul)
Tüylü Mamutlar kaç yıl yaşar 60 yıl – 80 yıl
Tüylü Mamutlar kaç kilo 8.000 kg
Tüylü Mamutların boyu 1.8 metre – 4 metre
Tüylü Mamutlar nerede yaşar Kuzey Kutbu Tundra
Tüylü Mamut Neslinin Tükenme Olasılığı Soyu Tükenmiş (Extinct)

Tüylü Mamutların Yaşamları

Tüylü Mamut (İngilizcesi Woolly Mammoth), bir zamanlar büyük boyutlu dev boyutları, kuzey manzaralarında dolaşan muazzam bir memeliydi. Günümüz fili ile yakından ilişkili olduğuna inanılan devasa memeliler, soyu tükenmeden önce yaklaşık olarak M.Ö. 1700 yılına kadar vahşi doğada yaşadılar.

tüylü mamut fosili - iskeleti

Kuzey Kutbu Tundrada yaşayan tüylü mamutlar hem sıcaklık hem de kendilerini korumak için genellikle büyük sürüler halinde dolaşırlardı. Bu memeliler, ayrı alt türler olarak nitelendirilebilecek kadar farklı olduğu düşünülen iki grupta yaşıyordular. Bir yünlü mamut türü kuzey kutbunun yüksek kesimlerinde yaşarken diğer yünlü mamut türü grubu çok daha geniş bir menzilde yaşarlardı.

Tüylü mamutlar muazzam bir hayvandı. Yetişkinler genellikle 4 metre veya daha boyutlara ulaşırlardı. Bazı bölgelerdeki tüylü mamutlar ortalama olarak, biraz daha küçük boyutlarda olabilirlerdi. Filler bugün yaptığı gibi, tüylü mamutlar hem yiyecekleri kazmak, toplamak için hem de yırtıcıları ve rakipleri korkutmak ve savaşmak için kullanılan muazzam dişleri vardı. Tüylü mamutun dişleri genellikle oldukça dramatik bir şekilde kavisliydi ve kolayca 5 metreye kadar çıkabilirdi.

tüylü mamut dişi

Tüylü mamutlar otçul bir hayvandı. Yani tamamen bitki bazlı bir diyette hayatta kaldılar. Günümüz fillere benzer bitki örtüsünü yiyerek yapraklar, meyveler, fındıklar, dallar ve meyveler için ormanlara göz atarlardı.

Tüylü Mamut Avcıları

mamut avlayan insanlar

Tüylü mamutun büyüklüğü nedeniyle doğal ortamında, genellikle daha küçük tüylü mamutların buzağılarını avlayan kılıç dişli kediler olan tek bir yırtıcı hayvan vardı. Kuzey Kutbu tundrasının geniş alanlarındaki tüylü mamut popülasyonlarını hızla yok eden insan avcıları dışında, hızla eriyen buzlar, ölümleri üzerinde büyük bir etkisi oldu.

Üreme

Tüylü mamutların üremesi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen fillere benzer şekilde, dişi tüylü mamutun neredeyse bir yıl (belki daha uzun) bir gebelik döneminden sonra tek bir tüylü mamut buzağı doğurması muhtemeldir. Tüylü mamutların oldukça uzun bir ömrü olduğu ve ortalama 80 yaşına ulaştığı düşünülmektedir.

tüylü mamut sürüsü

Genel olarak, son tüylü mamutların M.Ö. 8000 civarında Avrupa ve Güney Sibirya’dan kaybolduğu ve son olarak M.Ö. 1700 yılında Kuzey Buz Denizi’nde bulunan Wrangel Adası’ndan yok olan izole tüylü mamut popülasyonlarının ortadan kalktığı varsayılmıştır.

Tüylü Mamutların Genel Özellikleri

tüylü mamut

Özellik
(İngilizcesi)
Bilgi
(İngilizcesi)
Alem
(Kingdom)
Hayvanlar alemi
(Animalia)
Şube
(Phylum)
Kordalılar
(Chordata)
Sınıf
(Class)
Memeliler
(Mammalia)
Takım
(Order)
Hortumlular
(Proboscidea)
Aile
(Family)
Filgiller
(Elephantidae)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here